Bezkresy

„Lestek Warzyński – pierwszy prezydent polskiej kolonii na Marsie”, Antoni długo wpatrywał się w ten podpis pod zdjęciem ojca zamieszczonym w 81 numerze Kuriera Marsjańskiego. Dziennik był trzymany w rodzinie na pamiątkę. Gdy wychodził Antoni miał zaledwie pół roczku. Ojciec na zdjęciu wyglądał niczym Ignacy Mościcki. Dokładnie tak jak powinien wyglądać ktoś na tak ważnym stanowisku. Gdy ONZ przyznał narodowi polskiemu jego własną kolonię, na Marsa zdecydowało wybrać się 2 tysiące Polaków. Wśród nich profesor filozofii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z żoną, Polką z Wileńszczyzny Beatą Knyszyńską i córką Lottą, która nazwisko dostała po matce. Taki był wybór małżonków. Córka dostaje nazwisko po matce a syn po ojcu. Żona Lestka była dziennikarką, działaczką Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i przez pewien czas merem rejonu wileńskiego. Oboje byli gorącymi patriotami i przeprowadzając się na Marsa chcieli zabrać polskość w nowe miejsce. ONZ teren na Marsie dzielił wedle liczebności danego narodu. Polacy, których było w tamtym czasie 105 milionów otrzymali 1 milion km2. Ojciec Antoniego powtarzał, że to dokładnie tyle ile miała Nowa Rzeczpospolita, federacja Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Białorusi, którą udało się zbudować pod koniec 2102 na starej planecie. Antoni na Ziemi był raz. Zwiedził Polskę i Litwę ale na więcej nie starczyło czasu. Trzeba było wracać do obowiązków w Pogonii, stolicy polskiej kolonii. Dziś liczyła już pół miliona mieszkańców. Inne ważne miasta to: Opole marsjańskie, Kotowice, Orłów i Korfantów. Razem polska kolonia liczy 700 tysięcy ludzi. Nie tylko Polaków ale też i Białorusinów nazywających siebie niekiedy Staro-Litwinami czy też BałtoLitwinów. Polaków jest jednak 97%.

- Cześć synu – z zadumy wyrwał Antoniego głos ojca, który właśnie wszedł do gabinetu.

Koniec odcinka pierwszego.
Tekst i wszelkie prawa: Adam Lutostański

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>