List do Ślązaków

„(…)Pierwszego kwietnia zaczyna się spis powszechny. Ruch Autonomii Śląska – organizacja, której liderzy w swoich wypowiedziach dopuszczają brak lojalności wobec Państwa Polskiego – nawołuje obywateli do deklarowania narodowości śląskiej. W ten sposób rutynowa procedura spisu może się zmienić w plebiscyt: za czy przeciw polskości tego regionu.

Taki plebiscyt uważamy za niepokojący. Miłość do tej konkretnej ziemi, poszanowanie jej odrębnej tradycji, jej szczególnej historii, zainteresowanie jej piękną gwarą i ciekawymi obyczajami, to coś twórczego i pięknego. Natomiast sztuczne, w jakiejś mierze również polityczne, tworzenie nowej narodowości uważamy za fikcję. Wyrażamy także obawę, iż w ten sposób uruchamiany jest proces, który może doprowadzić do zerwania delikatnych więzi społecznych i rodzinnych.

I dlatego właśnie dziś mówimy: warto być Polakiem, warto być polskim patriotą. Także na Śląsku.(…)”
 

http://wpolityce.pl/view/9455/Rusza_Spis_Powszechny__Nasz_List_Otwarty_do_Slazakow__prosimy__nie_porzucajcie_polskosci_na_rzecz_sztucznej__narodowosci_slaskiej_.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „List do Ślązaków

 1. Onka pisze:

  Więc tak samo potraktujmy Kaszubów i Górali… tak samo jak resztę kraju. Oni mogą czuć się Kaszubami, Góralami, Wielkopolanami… a ja nie mogę się już czuć Ślązaczką.

 2. h pisze:

  Ale to nie o to chodzi. Nikt nikomu nie zabrania czuć się Ślązakiem. Chodzi o to, że Ślązacy jak i Górale czy Mazurzy to część narodu polskiego, to Polacy mówiąc w skrócie. Tożsamość regionalna (grupa etniczna w ramach narodu polskiego) śląska, tożsamość narodowa polska.

 3. ce pisze:

  dokładnie, ja też uważam że ta cała sprawa o niepodległość Śląska jest nadmuchana.

 4. ce pisze:

  Host- obudź się! wiosna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>