Czy istnieje polski styl narodowy w architekturze?

Niedawno czytałem, iż w 18 wieku Niemcy zdecydowali się, że ich stylem narodowym będzie neogotyk.

Z wiki:

„Styl narodowy – termin określający poszukiwany w krajach europejskich w XIX i na początku XX wieku styl, zwłaszcza w architekturze i rzemiośle, który opierałby się na formach specyficznych dla danego państwa, i który w sposób świadomy dla twórcy dzieła i jego odbiorcy byłby nośnikiem pewnych idei: narodowościowych czy czasem nawet nacjonalistycznych[1].”

Mam takie pytanie: Czy uważacie, że można by dziś w Polsce budować zgodnie z polskim stylem narodowym i jak można by ten styl zdefiniować? Jakie formy byłyby specyficzne dla naszego narodu? Jak można by wpleść polskość w architekturę/budynek? I czy są elementy w architekturze, które można by uznać lub wykreować na polskie (tzn takie, że ktoś oglądający taką budowle pomyślałby ‚O, polski styl’ lub ‚O, Polska’)?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy istnieje polski styl narodowy w architekturze?

  1. ce pisze:

    gronostaje, palmy na rondach i mega awangarda przejawiająca się domami do góry nogami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>